חזרה לדף הבית

ארץ קטגוריה ראשית קטגוריות נוספות
המזרח התיכון > ישראל אטרקציות > אתר היסטורי
בית אשל הוסף מידע

בית אשל הוא שריד עזוב של יישוב נטוש ליד באר שבע, הוא אחד משלושת המצפים שהוקמו בנגב בשנת 1943: רביבים, גבולות ובית אשל. במלחמת העצמאות כותר היישוב על ידי הצבא המצרי והופגז קשות. המגינים החזיקו מעמד, אך היישוב נהרס. עם כיבוש באר שבע נעזב המקום ומתיישביו הקימו את מושב היוגב בעמק יזרעאל. כיום ניתן לראות באתר את שרידי המבנים, התעלות ועוד.

לגלריה

 בליל העצמאות מתקיים במקום ערב שירה של שירים עבריים בלבד, מחצות ועד אור הבוקר.

בחורף 1960 מצא גדעון ספיר את המקום נטוש, קבור תחת גלי אבנים, עשבים ולכלוך. מרבית הנזק שנגרם למבנים, לא קרה בשל קרבות ולחימה, אלא כתוצאה של עזיבה ונטישת המקום. בעקבות זאת יצא עם קבוצת תלמידי תיכון דתי מקיף ב' באר שבע (היום מקיף ה') ליום עבודה בניקוי השרידים. בערב הדליקו חנוכיה על גג הבניין ובישלו קפה על פי מיטב מסורת הפלמ"ח. היה זה בחנוכה תשכ"א… פעולות רבות באו לאחר הפעולה הראשונה הזו. תלמידי תיכון, כיתות מבתי ספר יסודיים, חברי תנועת נוער, חיילים, גמלאים. הצטרפו מתנדבים נוספים והוקמה עמותת בית אשל, אשר חבריה עוסקים בהדרכת המבקרים. כל הבאים, בנוסף על ההסבר שמקבלים מאיתנו, עובדים עבודת כפיים במקום, כאשר חברי העמותה נותנים דוגמא אישית. בנינו מסגרת הסברה חינוכית והיא מיושמת במהלך העבודה עם הקבוצות המגיעות. עמותת בית אשל מקיימת גם מספר פעולות בהיקף רחב יותר, כדוגמת נטיעות ט"ו בשבט: שלא כבמקומות נטיעה אחרים, חופר הנוטע בעצמו את הבור ומשקה את השתיל, מה שמהדק את הקשר למקום ומחזיר את האנשים אליו. כן עורכת העמותה בליל העצמאות שירה בציבור סביב למדורה, מחצות עד בוקר אור, בסיוע עיריית ב"ש וקק"ל. חברי העמותה עובדים בהכנות בהתנדבות. ההשתתפות בכל פעולה אינה כרוכה בתשלום. במישור הארצי פנינו והשגנו הכרזה על בית אשל כאתר לאומי, ואת הענקת נס הקוממיות לישוב. הקרן הקיימת לישראל סללה כביש גישה טוב לאתר, וסייעה במספר פעולות. העבודה באתר מונעת ע"י רצון חברי העמותה למנוע את מחיקתו של המקום והפיכתו לנדל"ן. במשך שנות פעילות העמותה, מוחזק האתר במצב נקי עד כמה שניתן, נחפרו תעלות קשר ועמדות, הונח קן מים למקום וניטעו כ –1500 עצי יער, מרביתם על ידי בני נוער. מעבר לכל זאת, העיקר הוא החינוך לערכים. אלפי אנשים שעברו ועבדו בבית אשל, ספגו שם רוח חלוצית ואהבת ארץ ישראל.

רקע היסטורי

מקור השם בית אשל בסיפור המקראי על אשל אברהם (בראשית כ"א, 33).בעקבות תכנית החלוקה החליטו ראשי הישוב היהודי לבחון את האפשרות להתיישב בנגב. פרוץ מלחמת העולם השניה חידד את ההחלטה היות שבארץ לא ידעו את גודל השואה וסברו כי יש להכין כאן מקלט למיליוני יהודים שירצו לעלות ארצה. הדרך היתה התיישבות חקלאית. בנגב היו שטחי אדמה נרחבים וריקים, אך הידע שלנו על הנגב הסתכם במה שהיה כתוב בתנ"ך ובידיעות שהביאו מטיילים בודדים וסיירי הפלמ"ח. הסוכנות היהודית והקרן הקיימת לישראל החליטו על הקמת "נקודות" האחזות בנגב. תחילה הוקמו שלושת ה"מצפים" גבולות, רביבים ובית אשל שתפקידם היה ללמוד את אפשרויות החקלאות וקיום חיים במדבר. כתוצאה מנסיון זה הוחלט על מבצע ההתנחלות הגדול ביותר בתקופתנו, ובלילה אחד (שאחרי מוצאי יום הכיפורים תש"ז – 1946) הוקמו אחד עשר ישובים חדשים ברחבי הנגב. אחת עשרה ההתנחלויות הן שקבעו את גבולות המדינה בדרום ובדרום מערב. בעקבות החלטת האו"ם על הקמת מדינה יהודית, הושמה בית אשל במצור. באר שבע שכנתה הפכה לאויב גלוי, הבדואים בסביבה התנכלו למתיישבים. במהלך מלחמת העצמאות הפכו בית אשל ויתר הישובים לבסיסי פלמ"ח שהגנו על כל הנגב. כאשר עברתי לראשונה, בשנת 1948, בסיור רגלי של חיילי הפלמ"ח מחטיבת הנגב, בבית אשל, ראיתי ישוב יהודי זעיר בתוך המרחב האין סופי של הנגב. התנחלות זו היתה מוגנת על ידי קומץ מתישבים ומחלקת פלמ"ח. לאחר שחרור באר שבע מהכיבוש המצרי נשלחו חיילי הפלמ"ח למשימות אחרות. ובתום המלחמה עזבו אנשי בית אשל והתישבו בעמק יזרעאל.

פרטים נוספים:
כתובת מלאה, בשפת המקור או פונטי: בעמק שרה, בדרום-מערב העיר באר-שבע.
ארץ: ישראל
אזור גיאוגרפי - מחוז, אזור,חבל ארץ: דרום, נגב
אתר הבית של נקודת העניין - קישור: http://www.beiteshel.org/
הנקודה מותרת ומיועדת לכניסה של: גיל הזהב, מבוגרים, לילדים, נוער, משפחה, צעירים
זמן שהייה מומלץ: עד שעה וחצי
מתי פתוח - חודשים: בקיץ, בסתיו, בחורף, באביב
ימים ושעות שפתוח - מתעדכן: לפי תיאום מראש
חניה / חניון: חניה חשופה
איך מגיעים ברכב: מרח' שלושת המצפים(דרך כורכר),נמצא 2 ק"מ ממערב לצומת שרה (מפגש כבישים מס' 25 ו- 40) ו- 600 מ' ממזרח לצומת בית-אשל (מפגש כבישים מס' 25 ו- 406). הפנייה אליו היא מכביש מס' 25 לכיוון צפון. כביש מס' 25 הכביש נקרא בקטע זה שדרות יגאל אלון. אורך הדרך כ- 800 מ'. צומת בית-אשל נקראת צומת יצחק מצליח במפות עירוניות
קרדיט לנותן המידע בדף זה : אריק יאול - המועצה לשימור אתרים
אתר נותן המידע - קישור: http://www.shimur.orgלדף הקודםמצא נקודות נוספות מסוג אתר היסטורי בקרבת מקוםלדף הבא
שלח לחבר הוסף תגובה הדפס דרוג Bookmark and Share
דרג את הנקודה:

הוסף תגובה

*שם:
אימייל:
*נושא:
תוכן:
הכנס קוד
Audio Version
Reload Image
שלח
qrcode
קישורים ממומנים:  דילים לחו"ל | טיולים | דרושים