חזרה לדף הבית

ארץ קטגוריה ראשית קטגוריות נוספות
המזרח התיכון > ישראל אטרקציות > אתר תולדות הישוב אטרקציות > אתר היסטורי
בית המערביים-ברובע המעורב הוסף מידע
בסוף המאה ה19 יושב בירושלים רוב ספרדי של יהודים. במפקד שנעשה ב1863 הספרדים מונים כ7500 לעומת 2500 אשכנזים  סך הכל בירושלים. הגידול במספר הספרדים נבע מכמה סיבות: סיבה עיקרית היא בעקבות גירוש ספרד, יהודים ספרדים רבים מצאו את מקומם בארץ ישראל ובירושלים בפרט. סיבה נוספת היא דווקא זה שבירושלים ישב רק מספר מצומצם של אשכנזים, שנמנעים מלהתיישב בירושלים לאחר שהשאירו חוב ישן  אצל ערביי המקום.

האשכנזים שבכל זאת רוצים להתיישב בירושלים ישובים בקהל אחד בכולל הספרדי או ועד העדה הספרדית בירושלים.

מתוך 7500 ספרדים בקהילה ישנם 600 מוגרבים/מערביים-שמגיעים מצפון אפריקה, ומתאפיינים בראשוניותם במקום ובעניותם הרבה. שאר הספרדים מגיעים מעדות שונות באיזור ספרד. בתוך עדת הספרדיים הגדולה מתחילים להווצר קרעים.

מספר החברים בעדה גדל והבדלי לבוש, שפה וכד' בין עדה קטנה לאחרת נהיו מורגשים יותר מה שמביא איש להתנהג בניכור לחברו,

מעבר לכך, סכסוך רציני בין המוגרבים לכולל בעניין כספי החלוקה מתסיס את הקהילה.

המוגרבים העניים זועקים על אפליה בחלוקת כספי החלוקה שמגיעים מיהודי התפוצות ליהודי ארץ ישראל, הממונים על החלוקה נמנעים מלשחרר עוד כסף אל המוגרבים משום שהכסף מיועד לתלמידי חכמים והמוגרבים ע"פי דעתם חפצים בכסף משום עניותם,

המוגרבים לפי תגובתם מבקשים את הכסף משום שיושבים בתוכם תלמידי חכמים ולא מתוקף עניותם וסביב זה מתנהל הסכסוך הארוך. וכך מצד אחד מושכת ההנהגה ומהצד השני מושכים המוגרבים והסכסוך נהפך לגדול יותר ויותר.בעקבות הקיפוח נכנס לסיפורנו רבי דוד בן שמעון-הרדב"ש או-הצוף דב"ש ותומך בהם.יחד איתו הם יוצאים מתוך הכולל הספרדי ופותחים לעצמם את עדת המערביים של עצמם,ואת שכונת מחנה ישראל -השניה מחוץ לחומות והראשונה בתור שכונת עדה. הרדב"ש  עזר  להם והרים אותם מהמצב הדחוי שבו הם נמצאו ובכלל פעל למען יתומים אלמנות ואנשים חסרי ישע. משום כך  נקרא בפי כל באותה תקופה:"אבי היתומים ודיין האלמנות". המקום המדובר-בית המערביים זה מרכז הקהילה המערבית,מוגרבית בשנת 1865.

קודם לכן היה ממוקם ברובע היהודי.

במקום היו 2 בתי כנסת: בקומה התחתונה ובקומה העליונה וכן בית תמחוי לעניים.הבית ננטש בפרעות תרפ"ט. אחרי ששת הימים ב67' שיקמו את הרובע היהודי אך לא נגעו ברובע המוסלמי. ב74' החלו לגאול בתים ברובע המוסלמי ובית המערביים היה הראשון להגאל. כיום בבניין מספר משפחות יהודיות ומשפחה ערבית אחת.

 

 

 

הדף נערך ע"י ראשית ירושליים- המרכז לסיורים ולימודי ירושלים

לפרטים והזמנת סיורים-ראשית ירושלים

02-6264488

 

כל הזכויות שמורות ראשית ירושלים,רח' היהודים 70,הרובע היהודי.ירושלים.
 מצא נקודות נוספות מסוג אתר תולדות הישוב בקרבת מקוםלדף הבא
שלח לחבר הוסף תגובה הדפס דרוג Bookmark and Share
דרג את הנקודה:

הוסף תגובה

*שם:
אימייל:
*נושא:
תוכן:
הכנס קוד
Audio Version
Reload Image
שלח
qrcode
קישורים ממומנים:  דילים לחו"ל | טיולים | דרושים